EEG Biofeedback jest NIEINWAZYJNĄ metodą terapii, opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwia trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie.

Do 7 roku życia kształtuje się podstawa wszystkich psychicznych funkcji człowieka, podstawa jego dalszej aktywności życiowej i specyficzne typy myślenia: obrazowe, obrazowo - wyobrażeniowe, abstrakcyjne. Terapia EEG Biofeedback stanowi element wspierający, w szczególności tam, gdzie pojawiają się problemy natury poznawczej i emocjonalnej.

W każdym przypadku po terapii będzie widoczna poprawa, jednak nie zawsze będzie to usunięcie wszystkich niepożądanych objawów. Czasami będzie to po prostu zmniejszenie ich intensywności.
Trzeba jednak od razu zaakceptować jedną podstawową cechę terapii neurobiofeedback. Jest to terapia długofalowa. W programie podstawowym jest to co najmniej 10 godzinnych sesji. Natomiast w przypadku występowania dalszych zaburzeń może dojść nawet od 40 do 80 spotkań.

Dla każdego pacjenta ustala się indywidualny tok treningów. Oprócz tego po każdych 10 sesjach, przeprowadza się podsumowanie, raport trendu i ocena wyników. Według tych danych planuje się kontynuację lub zakończenie terapii. Przerwanie terapii nie jest związane z zagrożeniem dla pacjenta, ale występuje wtedy wątpliwość co do zasadności jej rozpoczynania.


Proponujemy Państwu dwa sposoby kwalifikacji do terapii Biofeedback.

W przypadku, gdy pacjent zainteresowany jest uczestnictwem swoim lub swojego dziecka w terapii metodą Biofeedback, proponowana jest konsultacja z neuroterapeutą metody biofeedback lub z dodatkowymi specjalistami: neurologopedą, terapeutą, Si psychologiem, oligofrenopedagogim, trenerem wzroku.

Dodatkowa konsultacja medyczna - proponowana jest w przypadku, gdy pacjent lub rodzic dostrzega problem swój lub swojego dziecka jako złożony, obejmujący wiele sfer rozwoju ( np. zaburzenia koncentracji, duży poziom stresu, problemy natury emocjonalno – społecznej, klinicznej). Oczekuje pomocy specjalistów w zakresie zalecenia właściwych badań i opracowania na ich podstawie ujednoliconego i optymalnego programu terapeutycznego, opinii. Program ten każdorazowo uwzględnia cele terapii, ale również potrzeby i możliwości pacjenta. Na bieżąco jest modyfikowany

O wyborze sposobu kwalifikacji do treningów decyduje sam pacjent lub rodzic.
Pierwsza wizyta kwalifikacyjna ma na celu;

  • ocenę obszaru i zakresu problemu;
  • zalecenie badań diagnostycznych niezbędnych do rozpoczęcia planowanych treningów;
  • zalecenie wiodącej metody terapeutycznej z uwzględnieniem właściwego doboru form i metod pracy, częstotliwości spotkań i czasu trwania cyklu terapeutycznego. (Plan ten powstaje na odstawie przeprowadzonego wywiadu i może ulec modyfikacji po analizie wyników przeprowadzonych zadań);
  • zapoznanie z istotą planowanej metody lub metod, organizacją całego przebiegu terapeutycznego oraz zasadami efektywnej współpracy z zespołem zajmującym się dzieckiem.


Dla kogo EEG Biofeedback

EEG BIOFEEDBACK JEST METODĄ TEREAPII, KTÓRĄ MOŻNA STOSOWAĆ NIE WCZEŚNIEJ NIŻ OD 5 ROKU ŻYCIA DZIECKA.

Biofeedback ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Leczy bądź zapobiega pogłębianiu się wielu chorób lub zaburzeń. Jest w 100% bezpieczny, nie wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta, jeżeli jest prowadzony przez doświadczonego terapeutę. Pacjent może czuć się lekko zmęczony podczas pierwszych treningów. Uczucie to ustępuje w miarę treningów.

OSOBY ZDROWE

  • Poprawa pamięci, koncentracji i uwagi, samooceny;
  • Zmniejszenie napięcia emocjonalnego; panowanie nad emocjami.

ZABURZENIA NEUROLOGICZNE

  • Stany po urazach mózgu, udarze mózgu.
  • Mózgowe Porażenie Dziecięce.
  • Padaczka( po konsultacji z neurologiem).
  • Migrena inne bóle głowy.
  • Tiki.

ZABURZENIA PSYCHIATRYCZNE

  • Pobudzenie psychoruchowe.
  • Psychozy, schizofrenia.
  • Nerwice, anoreksja, bulimia.
  • Zespół obsesyjno- kompulsywny.
  • Uzależnienia m.in. alkoholowe.

ZABURZENIA PSYCHOLOGICZNE

  • Zaburzenia koncentracji i uwagi.
  • ADHD,ADD; DYSLEKSJA , DYSGRAFIA;
  • Zaburzenia pamięci;
  • Zaburzenia snu;
  • Autyzm.

Biofeedback jest metodą psychoterapii łączącej w sobie najnowsze osiągnięcia z dziedziny neurologii, neuropsychologii i neuropsychiatrii, neuropedagogiki z równoczesnym wykorzystywaniem nowoczesnych technik komputerowych. Podstawą tej metody jest wykorzystywanie "plastyczności mózgu" polegającej na zdolności neuronów do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Specjalistycznie uwarunkowany trening prowadzi do wzrostu walorów funkcji poznawczych mózgu oraz poprawia jakościowo pracę mózgu co skutkuje ogólną poprawą funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Biofeedback jest metodą psychologiczno–medyczną pozwalającą kontrolować procesy zachodzące w organizmie i optymalizować pracę mózgu. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio relaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.


Przygotowanie do treningu EEG Biofeedback

Ponieważ trening EEG Biofeedback jest nieinwazyjną metodą ćwiczenia ludzkiego mózgu, nie są konieczne szczególne przygotowania w przypadku ludzi zdrowych. Dotyczy to zarówno dorosłych jak
młodzieży od 15 roku życia. Dzieci i młodsza młodzież, do 15 roku życia, może przed rozpoczęciem treningów skonsultować swoje plany z psychologiem w szkole lub poradni psychologiczno- pedagogicznej.

PRZYGOTOWANIA DO TRENINGU W PRZYPADKU GDY WYSTĘPUJĄ LUB WYSTĘPOWAŁY PROBLEMY ZE ZDROWIEM

KONTROLA LEKARSKA Osoby poddawane leczeniu u neurologa lub psychiatry, muszą skonsultować ze swoim lekarzem, chęć uczestniczenia w terapii neurobiofeedback. Lekarz musi wyrazić na piśmie opinię o braku przeciwwskazań do terapii. Konieczne jest także skorelowanie podawania leków z terapią, gdyż niektóre leki zaburzają obraz funkcjonowania fal mózgowych, a niektóre wręcz uniemożliwiają prowadzenie terapii.

BADANIE NA FOTOCZUŁOŚĆ W przypadku występowania problemów neurologicznych, obecnie lub w przeszłości, należy wykonać badanie EEG wraz z próbą na fotoczułość. To pozwoli się upewnić, że może być przeprowadzona terapia z udziałem gry video na monitorze komputera.

BADANIE QEEG Jeśli występują wyraźne problemy lub zaburzenia emocjonalne, należy wykonać badanie QEEG, czyli tzw. mapowanie mózgu, aby skuteczniej uczestniczyć w treningach EEG Biofeedback. Mapa mózgu jest to wykonanie obrazu obszarów występowania fal mózgowych o określonej amplitudzie. Pozwala to dużo precyzyjniej zaplanować program sesji neurobiofeedback, co ma znaczenie w przypadku występowania nieprawidłowości, takich jak: ADD, ADHD, zespół Aspergera, i wiele innych.

WIZYTA U PSYCHOLOGA Osoby zdrowe, które chcą poddać się terapii, z różnych powodów, podejrzewając u siebie pewne problemy, których nie potrafią sprecyzować, zachęcamy do wizyty u psychologa/terapeuty. Taka wizyta pomoże w określeniu swoich obaw, a także w sprecyzowaniu oczekiwań co do przyszłej terapii neurobiofeedback.


Przebieg treningu EEG Biofeedback

Terapia BIOFEEDBACK zaczyna się od wywiadu i badania diagnostycznego, pozwalającego ocenić pracę mózgu i wskazać obszary pracy treningowej. Na bazie zebranego w badaniu zapisu aktywności fal mózgowych i wywiadu przygotowywany jest indywidualny protokół treningowy. Treningi powinny odbywać się przynajmniej 1-2, optymalnie 3 razy w tygodniu. Jedna sesja trwa około 1 godziny. Liczba treningów potrzebnych do osiągniecia poprawy zależy od charakterystyki układu nerwowego osoby trenującej, rodzaju i głębokości problemu, motywacji pacjenta do pracy nad sobą, jego systematyczności i zaangażowania w proces terapii, ale również od wsparcia ze strony najbliższych. Optymalna liczba to 20-30 treningów. Dłuższej pracy często wymagają zaburzenia takie jak ADHD, autyzm, a także wspomagania neurorehabilitacji po udarach i urazach mózgu.

Badanie jest punktem wyjścia do terapii, ale również umożliwia kontrolę i podsumowanie efektów terapeutycznych. Dlatego też, podczas terapii powtarzana jest diagnoza oraz sporządzany raport trendu, średnio co 10 treningów i odpowiednio omawiana przez tereapeutę.

Celem terapii jest:

Terapia kończy się w momencie zrealizowania celu założonego na początku. O jej zakończeniu decyduje rodzic/ opiekun/ pacjent lub trener eegbiofeedback, gdy poczuje, że jego objawy ustąpiły lub został zrealizowany założony cel rozwojowy. Na pierwszym spotkaniu przeprowadzany jest wywiad dotyczący stanu zdrowia, ewentualnych problemów i oczekiwań jakie związane są z serią treningów neurobiofeedback. Bardzo ważne jest, aby na pytania odpowiedzi były szczere, gdyż mają one kluczowe znaczenie na plan treningów.

• wspieranie pracy mózgu, poprzez uporządkowanie i utrwalenie na właściwym poziomie aktywności poszczególnych fal mózgowych;
• rozwój potencjału możliwości poprzez optymalizację pracy mózgu.

Kontakt


Imię

Email

Wiadomość

Joanna Krzyżanowska

(właściciel, terapeuta wiodący)

Neurologopeda z 30-letnim doświadczeniem, pedagog dyplomowany, specjalista wczesnej interwencji klinicznej, neuroterapeuta, terapeuta i diagnosta integracji sensorycznej, specjalista metody Warnkego i metody lateralnej, trener EEG Biofeedback, trener uwagi wzrokowej metodą Eye-tracking, terapeuta ręki I i II stopnia.

Tel.: 604 991 891


Monika Grajewska

Trener EEG Biofeedback, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, trener personalny. Dobór indywidualnych planów treningowych z elementami integracji sensorycznej.

Tel.: 782 728 147