Obejmuje wywiad psychologiczny, poradnictwo, ocenę obszaru problemowego oraz odpowiednie ukierunkowanie terapii.

Psycholog na pierwszej konsultacji zbiera dokładny wywiad dotyczący; różnych sfer życia pacjenta (rodzina, praca, szkoła, rówieśnicy, etc); ważnych wydarzeń (znaczących dla rozwoju psychicznego); informacji o przeszłości pacjenta, łącznie z dniem narodzin (sposób przebiegu porodu może mieć duże znaczenie dla dalszego rozwoju, w szczególności rozwoju centralnego układu nerwowego) oraz o obecnym stanie funkcjonowania.

Wywiad prowadzi do wspólnego określenia co jest problematyczne dla klienta oraz w jaki sposób pacjent i psycholog będą współpracować w przyszłości w celu znalezienia najlepszego rozwiązania problemu.

Standardowo wywiad psychologiczny rozpoczyna proces terapeutyczny. Klient opowiada o istocie powstałego problemu, a terapeuta zadaje pytania, klaryfikując wszelkie aspekty powstałej życiowej sytuacji klienta.

W trakcie wywiadu psychologicznego psycholog wykonuję podstawowe testy psychologiczne pomocne w określeniu stanu emocjonalnego i profilu osobowościowego klienta.

Na wywiad psychologiczny klient musi zarezerwować 1,5 godziny.

Czasami, w przypadku złożonego problemu, wywiad nie kończy się na jednym spotkaniu, a jest kontynuowany w postaci badania psychologicznego na następnym spotkaniu. Badanie psychologiczne kończy się wspólnym określeniem problemu klienta i wyborem typu i czasu trwania procesu terapeutycznego. Ważne jest poinformowanie psychologa o wszystkich urazach głowy i wypadkach, a także o przyjmowanych lekarstwach.

W razie potrzeby posiłkuje się pomiarami testowymi, wykorzystuje testy mające na celu bardziej ścisłe określenie natężenia problemu.

Konsultacja psychologiczna dzieci prowadzona jest w celu;

- diagnostycznymPsycholog sporządza opinię, przygotowuje porady i zalecenia dla rodziców i nauczycieli,- diagnostyczno- kwalifikacyjnym, kierującym dziecko do określonego rodzaju terapii. Psycholog na podstawie przeprowadzonego wywiadu i informacji uzyskanych z obserwacji zaleca określony rodzaj terapii dziecka, uwzględniający jego potrzeby i możliwości oraz oczekiwania ich rodziców.

Konsultacja trwa najczęściej 60 minut, podjęcie dalszej diagnostyki czy terapii nie jest tu obowiązkowe.W przypadku zgłoszenia do terapii rodziny wystarczy, że na wstępną konsultację zgłosi się jedna osoba. W przypadku terapii dla pary lub małżeństwa konieczna jest obecność obu osób. Po pierwszej konsultacji psycholog zalecić może dodatkowe badania psychologiczne lub konsultacje (psychiatryczną, neurologiczną, rehabilitacyjną, logopedyczną).

Kontakt


Imię

Email

Wiadomość

Joanna Krzyżanowska

(właściciel, terapeuta wiodący)

Neurologopeda, pedagog dyplomowany, specjalista wczesnej interwencji klinicznej, neuroterapeuta, terapeuta i diagnosta integracji sensorecznej, specjalista Metody Warnkego i Metody lateralnej; trener Eeg biofeedback, trener uwagi wzrokowej metodą Eye-tracking, terapeuta ręki I i II stopnia.

Tel.: 604 991 891


Teresa Karadimitris

Psycholog kliniczny, psychoterapeuta, terapeuta i diagnosta integracji sensorecznej, terapeuta odruchów dynamicznych i posturalnych według S. Masgutowej oraz terapii taktylnej, trener umiejętności społecznych i psychoedukacyjnych, terapeuta Kinezjologii Edukacyjnej „Brain Gym”

Tel.: 668 540 517